Ladies Match Reports 2021

Monday 26th July Whites v Congresbury

  1. D. Callister, F. Waters, S. Newman     18-12
  2. M. Slavin, N. Whyte, A. Culpeck          12-25
  3. G. Poolman, C. Stevens, S. Cooper     26-13 56-50

Sunday 25th July – City of Wells (Southey Cup)

Singles  –  S. Cooper                                                             18-21
Pairs     –   B. Williams, S. Sokol                                           10-26
Triples  –   H. Frye, F. Waters, K. Wilson                            27-04
Fours    –   C. Sage, R. Cleeves, S. Newman, A. Holland   11-12(1-3)

Saturday 24th July – St Andrews (SCL)

  1. Slavin, B. Williams, C. Stevens                  05-22
  2. Whyte, H. Frye, S. Sokol                            26-07
  3. Kelly, R. Cleeves, S. Harrison                    16-18 47-47

 Friday 23rd July – Yeovil (Fear Cup)

  1. Sage, R. Cleeves, H. Frye, K. Wilson               11-17
  2. Kelly, N. Whyte, S. Harrison, A. Holland       18-19
  3. Slavin, B. Williams, F. Waters, S. Cooper      19-17 48-53

Thursday 22nd July – Congresbury (WDLL)

  1. Sage, N. Whyte, C. Stevens                                   21-05
  2. Callister, S. Newman, B. Williams                        16-12
  3. Slavin, S. Sokol, K. Wilson                                     20-06 57-23

Friday 16th July – Somerton (Fear Cup)

  1. Sage, R. Cleeves, S. Newman, K. Wilson                26-13
  2. Williams, H. Frye, F. Waters, S. Cooper                  31-14
  3. Kelly, N. Whyte, S. Harrison, A. Holland                 21-09 78-36

Wednesday 14th July – Keynsham (Top Club)
Singles  – S. Cooper                                                           20-21
Pairs  –     Faye/K. Wilson                                                  20-11
Triples  –  M.Kelly, B. Williams, S. Harrison                    20-12
Fours  –  C./ Sage, N. Whyte, S. Newman, A. Holland   15-16    75-60

Tuesday 13th July  – Wessex (WDTL)

S. Milliner, H. Frye, K. Wilson                                 28-04
N. Whyte, B. Williams, A. Holland                         09-12
M. Kelly, I. Miles, C. Stevens                                  12-09    49-25

Monday 12th July Blues v Wedmore

  1. Richards, R. Cleeves, A. Holland                           16-17
  2. Kelly, C. Stevens, H. Frye                                       11-17
  3. Gibbs, S. Milliner, K. Wilson                                  17-10 44-44

Thursday 8th July – Blues v Nailsea (ML)

  1. Whyte, H. Frye, K. Wilson                                     34-08
  2. Milliner, B. Williams, A. Holland                          15-11
  3. Kelly, R. Cleeves, S. Harrison                               19-12 68-31

Wednesday 7th July – Yatton
G. Poolman, N. Whyte, C. Stevens, A. Holland          12-17
R. Bailey, B. Williams, C. Sage, S. Sokol                      13-19
L. Kelly, S. Milliner, I. Miles, K. Wilson                         10-10 35-46

Saturday 3rd July – North Petherton (SCBA Ladies League)

    1. F. Waters, S. Newman, S. Harrison        17-13

    I. Miles, R. Cleeves, S. Sokol                    11-18
    F. Payne, B. Williams, K. Wilson              25-10      53-41

    Thursday 1st July – Blues v Congresbury

    S, Milliner, H. Frye, S. Harrison                               15-14
    D. Gibbs, B. Williams, K. Wilson                              21-10
    F. Payne, R. Cleeves, A. Holland                             15-13 51-37

    Wednesday 30th June – St. Andrews (Southey Cup)

    Singles    –    S. Cooper                                                               21-08
    Pairs       –     H. Frye/K. Wilson                                                 15-19
    Triples    –    B. Williams, F. Waters, S. Sokol                           24-06
    Fours     –     C. Sage, R. Cleeves, S. Newman, A. Holland     10-10  2.5-1.5

    Tuesday 29th June – Mark Moor (Wessex)

        1. Payne, B. Williams, S.Cooper                         14-06
        2. Poolman, N. Whyte, A. Holland                     13-09
        3. Sage, H. Frye, K. Wilson                                  17-07 44-22

    Thursday 24th June – Winscombe

        1. Bailey, I. Miles, S. Newman                            16-13
        2. Gibbs, S. Milliner, A.Culpeck                          08-22
        3. Payne, H. Frye, C. Stevens                             16-13 40-48

    Friday 18th June – Whites v Wedmore

        1. Slavin, H. Frye, S. Newman                             07-20
        2. Poolman, C. Sage, S. Cooper                          13-15
        3. Miles, N. Whyte, S. Sokol                                18-16 38-51

    Thursday 17th June – Blues v Wrington (ML)

        1. Sage, R. Cleeves, A. Holland                               13-29
        2. Milliner, B. Williams, S. Harrison                       16-22
        3. Payne, H. Frye, K. Wilson                                    22-14 51-65

    Wednesday 16th June – Wessex (Wessex)

        1. Poolman, R. Cleeves, H. Frye, S. Cooper            17-10
        2. Slavin, S. Milliner, S. Newman, S. Harrison        11-13
        3. Payne, N. Whyte, B. Williams, K. Wilson             12-13   40-36

    Tuesday 15th June – Whites v Fosseway (ML)

        1. Bailey, N. Whyte, S. Cooper        30-20
        2. Sage, S. Newman, C. Stevens     29-08
        3. Slavin, A. Culpeck, S. Sokol         22-16 81-44

    Thursday 10th June – Blues v Fosseway (ML)

        1. Kelly, R. Cleeves, K. Wilson                 18-10
        2. Gibbs, S. Milliner, S. Harrison            12-18
        3. Williams, H. Frye, A. Holland              14-13 44-41  (8-2)

    Wednesday 9th June – Clarence (WDLL)

        1. Milliner, A.Culpeck, K. Wilson       08-10
        2. Williams, N. Whyte, A. Holland   17-10
        3. Lawrence, R. Bailey, H. Frye        10-14 35-34

    Tuesday 8th June – Wessex –

        1. Payne, I. Miles, S. Newman          10-13
        2. Bailey, R. Cleeves, A. Holland       08-17
        3. Slavin, N. Whyte, S. Cooper          09-18 27-48

     

    Thursday 3rd June – Whites v Blues (ML)

    G.Poolman, S.Newman, S.Cooper    v   B. Williams, H.Frye,S.Harrison    13-11

    M.Slavin, C.Stevens, I. Miles              v   D.Gibbs, S.Milliner, A.Holland    07-11

    R.Bailey, C.Sage,S.Sokol                     v  F.Payne, M.Kelly, K.Wilson           12-14 32-36 (2-8) 

    Tuesday 1st June – Wedmore (WDLL)

        1. Sage, A. Culpeck, A. Holland                     08-12
        2. Kelly, B. Williams, S. Newman                  13-18
        3. Poolman, I. Miles, S. Sokol                        12-12 33-42

     

    Friday 28th May – Ashcombe

        1. Sage C, N. Whyte, R. Cleeves, S. Cooper             19-09
        2. Milliner S, H. Frye, C. Stevens, S. Harrison          09-20
        3. Gibbs D, B. Williams, A. Culpeck, K. Wilson        12-15     40-44

     

    Thursday 27th May – Congresbury  (WDTL)

        1. Elmsley-Gray, C. Stevens, S. Harrison                03-25
        2. Callister, S. Milliner, S. Cooper                            13-17
        3. Gibbs, F. Payne, A. Holland                                 11-14 27-56  (0 points)

     

    Tuesday 25th May – Mark Moor

        1. Bailey, C. Stevens, A. Holland                               13-07
        2. Slavin, R. Cleeves, S. Harrison                              13-13
        3. Payne, S. Sokol, S. Cooper                                    21-05 47-25

     Thursday 20th May -Whites v Congresbury (ML)

        1. Whyte. B. Williams, S. Sokol                  20-11
        2. Bailey, C. Sage, S. Cooper                      16-12
        3. Slavin, C. Stevens, S. Newman              09-12 45-35   (8-2)

     Wednesday 12th May – Wedmore

        1. Payne, B. Williams, K. Wilson                 08-15
        2. Cleeves, H. Frye, A. Holland                   12-15
        3. Kelly, S. Sokol, S. Harrison                      10-26 30-56

     Thursday 6th May – Clevedon

        1. Whyte, C. Stephens, S. Cooper, S. Sokol                       23-10
        2. Kelly, C. Sage, S. Newman, S. Harrison                         24-08
        3. Williams, H Frye, I. Miles, A. Holland                             16-16 63-34

    Tuesday 4th May – Clevedon Prom (Wessex)                                                                       

    B. Williams, H. Frye, S. Newman, S. Cooper              09-27

    N. Whyte, G. Poolman, S. Sokol, A. Holland              22-10

    M. Kelly, C. Sage, C. Stevens, K. Wilson                      21-10   52-47